The Endless Forest to relaksująca gra online typu multiplayer, w której gracze wcielają się w postaci jeleni o ludzkich twarzach, by spotkać się w wirtualnym lesie. Twórcy – belgijski duet Tale of Tales – inspirację czerpali z lokalnej sztuki flamandzkiej. Jest to ich pierwszy projekt gralny.

Gra jest nietypowa, ponieważ została pozbawiona cech charakterystycznych dla gatunku: rozgrywki, celu oraz możliwości pogawędek. Nie ma tu fabuły, lecz przecież w lesie jest wiele rzeczy, które inspirują do wymyślania opowieści! Oprócz menu konfiguracyjnego, nie ma też tekstu, jako że twórcy pragnęli zapobiec nadużyciom słownym, powszechnym w grach online. Gracze, jako awatary pięknych jeleni, nie mają nawet imion. Rejestracja nie jest w grze konieczna, jednak można się na nią zdecydować – wtedy, by nie pisać, gracz wybiera unikalny piktogram, który wyróżnia jego awatar. Personalizacja postaci, podstawa gier online, została tu zaprojektowana jako zabawna funkcja społecznościowa – używając magii, można zmieniać wygląd innych graczy. Skąd bierze się taką supermoc? Z ocierania się o drzewa, zjadania grzybów, dotrzymania towarzystwa śpiącemu jeleniemu lub drzemki wśród grzybów. Ta ostatnia funkcja jest pozostałością początków gry, będącej wtedy również wygaszaczem ekranu – komputer był w stanie uśpienia logował się do lasu i stawał śpiącym jeleniem.

Obecna wersja gry rozwija się już dekadę. Mimo niszowej i ekscentrycznej tematyki, popularność The Endeless Forest utrzymuje się. Zarejestrowanych obecnie graczy jest 170 tysięcy.

Link do gry tutaj