Indefinite Couplet

09.10.2021 | 21:00 online online
PLAY KRAKÓW

Indefinite Couplet to audiowizualny świat, złożony z abstrakcyjnych elementów, ewoluujących w bezcelową, ale funkcjonalną maszynę. Generatywny spektakl inspirowany jest fragmentami tekstów Stanisława Lema oraz motywami z pism perskiego poety Rumiego z XIII wieku. Z dodatkowymi odniesieniami do nauk kwantowych, duchowości i kosmologii, Infinite Couplet jest przedstawiającą fantastyczny świat artysty, sterowaną kodem maszyną. Ali Phi urzeczywistnił swój kreatywny plan dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu audiowizualnemu. Dzięki interakcjom artysty, praca ewoluuje na żywo, w trakcie spektaklu.

Dzieło łączy elementy pozornie niepasujące do siebie: poetyckie natchnienie, zrobione z drona zdjęcia natury, dostępne w bibliotekach typu open source fotografie planet z historii eksploracji kosmosu, tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji programy wizualne czy techniki konwersji dużych archiwaliów cyfrowych. Spektakl opowiada o różnych światach i różnych skalach: cząsteczkach, przetwarzaniu danych, audiosferze. Estetyka dzieła mocno trzyma się naukowych wizualizacji z lat osiemdziesiątych, czyli okresu, w którym twórczość Lema była najaktywniej reimaginowana i adaptowana filmowo.

Wszystkie te formalne inspiracje i tematy, w połączeniu z unikalnym światopoglądem Lema i transcendentalną intuicją Rumiego, kształtują wizję, rozciągniętą na dystans 800 lat i z łatwością dotykającą i sztuki, i nauki, i techniki, i mistycyzmu.

Premiera transmisji online performensu zrealizowanego w Galerii Sztuki Współczesnej ARSENAL w Toronto.
Projekt powstał w ramach krakowskiego programu kulturalnego Kraków Culture.

 

Oglądaj na PLAY KRAKOW.