„Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas”
Stanisław Lem, Niezwyciężony
Messages To A Post Human Earth to interaktywna, wielozmysłowa podróż przez piękne tereny Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Multimedialne doświadczenie z elementami audio i rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozwoli i Tobie, i drugiej osobie na nowo odkryć relację ze światem naturalnym.
Projekt został stworzony przez studio Anagram, na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, z okazji rocznicy urodzin światowej sławy pisarza science-fiction, Stanisława Lema.
Inspiracją był esej, który w latach osiemdziesiątych powstał dla amerykańskiej grupy Human Interference Task Force. Tekst został napisany przez Lema jako odpowiedź na zaproszenie do opracowania pomysłów na metody postępowania z odpadami nuklearnymi, których żywotność jest niewiarygodnie długa. Lem zasugerował kodowanie wiadomości w DNA roślin. Temat podjęła Monica Gagliano, znana ze swoich badań nad inteligencją i zachowaniem roślin, wykazujących pamięć mimozy.
Messages To A Post Human Earth oferuje wspólne doświadczenia dla dwóch osób. Najpierw dajemy Ci specjalne urządzenie i rekwizyty. Następnie wysyłamy Cię do odkrywania świata przyrody – słyszącej, żywej istoty, zmysłowej, jak Ty. Podróże Twoja i drugiej osoby będą synchroniczne, ale różniące się od siebie. Niczym choreografia symboliczna, Wasze działania staną się performensem, także dla siebie nawzajem. Niewidoczna gołym okiem narracja dźwiękowa i rozszerzona rzeczywistość ożywają, aby sprowokować do zadumy nad żywym środowiskiem oraz przyszłością świata, w którym ludzie nie będą już obecni.
Doświadczenie trwa około 45 minut.
Messages To A Post Human Earth to projekt Anagram, stworzony na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, we współpracy z IDFA DocLAB R&D Program w Amsterdamie. Ze specjalnymi podziękowaniami dla Monici Gagliano, Profesor nadzwyczajnej ds. badań w Evolutionary Ecology, Biological Intelligence (BI) Lab, Southern Cross University.
Anagram to laureaci nagród Tribeca Film Festival Storyscapes (2015) oraz Sandbox Immersive Art (2019) i uczestnicy Best VR na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (2019). Wymienieni przez Creative Industries Counci lna liście „Createch 100”, dwukrotnie wybrani do Columbia University’s Digital Dozen Breakthroughs w dziedzinie cyfrowego storytellingu (2015, 2019).
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury. Celem Instytutu jest budowanie na świecie trwałego zainteresowania polską kulturą. Instytucja współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami i zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut Adama Mickiewicza zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań, Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało aż 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.