Festiwal Animacji Ars Electronica w Linzu od 2005 roku jest filarem programu wrześniowego festiwalu Ars Electronica. Program obejmuje szeroką gamę pokazów i różnorodne wydarzenia związane z animacją. Prezentując określone strategie i unikalne punkty widzenia, jest również przeglądem aktualnych, światowych nurtów w dziedzinie cyfrowej animacji.

W tym roku, na dużym ekranie Hevre+1 pokażemy dwa bloki: Electronic Theatre, czyli selekcję nagrodzonych animacji autorstwa twórców z całego globu, oraz Austrian Panorama, w którym zaprezentujemy dokonania reżyserów austriackich.

 

AUSTRIAN PANORAMA | 35 min.

Seans prezentuje nagrodzone animacje autorstwa austriackich reżyserów, którzy przyglądają się problemom naszych czasów. Filmy krótkometrażowe — niektóre fabularne, niektóre dokumentalne — rzucają wyzwanie codziennej rutynie w naszym codziennym cyfrowym życiu, badają wpływy mediów społecznościowych i nowych technologii, takich jak VR i AR, oraz poruszają absurdalne pomysły, jak odesłanie wszystkich z powrotem do krain przodków. I tak oto interaktywne, poetyckie doświadczenie VR badać będzie naturę postcyfrowej rzeczywistości, a poruszający film animowany przyjrzy się fantastycznemu światu starej, cierpiącej na demencję kobiety. Spektrum rozciągnie się od dystopijnych wizji przyszłości aż po empatyczne, pełne humoru światy wewnętrzne.

Time o ́ the Signs
Reinhold Bidner (AT)
08:36

In Her Boots
Kathrin Steinbacher (AT)
06:03

The Entropy Gardens (VR screen capture)
DEPART (AT)
08:55

Coming Home
Benjamin Swiczinsky (AT)
04:00

Thicc Seams
iheartblob (AT)
05:41

 

ELECTRONIC THEATER |  48 min.

Selekcja krótkich form wideo obsypanych nagrodami na międzynarodowych konkursach z dziedziny animacji cyfrowej. Ich twórcy prezentują wieloaspektową refleksję dotyczącą mediów społecznościowych, randek online, eksploracji danych cyfrowych, a także konsekwencje zmian klimatycznych. W 2020 dwa wyróżnienia honorowe otrzymały projekty VR, w tym surrealistyczne doświadczenie oparte na wspomnieniach z dzieciństwa reżysera na Tajwanie z około 1970.

Average Happiness, Maja Gehrig (CH)
Prix Ars Electronica 2020 / Award of Distinction
07:03

Pile, Toby Auberg (SE)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
03:23

Recursive Truth, Rachel Rossin (US)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
02:55

Serial Parallels, Max Hattler (DE/HK)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
09:00

#21xoxo, Sine Özbilge (TR), Imge Özbilge (TR)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
09:50

Underground Circuit, Yuge Zhou 周雨歌 (CN)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
04:14

The Sky is on Fire, Emmanuel van der Auwera (BE)
Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
15:21

Bodyless (excerpt of VR screen capture), Hsin-Chien Huang (TW)
Sponsored by Taiwan Creative Content Agency Prix Ars Electronica 2020 / Honorary Mention
05:00

 

Projekcje nagrodzonych animacji Festiwalu Animacji Ars Electronica prezentowany jest dzięki współpracy z Austriackim Ministerstwem Federalnym ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.

Ars Electronica Festival  Austriackie Forum Kultury