Bill Viola (ur. 1951) na całym świecie uznawany jest za jednego z czołowych artystów współczesnych. Odegrał kluczową rolę w ustanowieniu wideo istotną formą sztuki, tym samym przyczyniając się do znacznego rozszerzenia jej zakresu pod względem technologii, treści i zasięgu historycznego. Jego prace wystawiane były w m.in. National Gallery w Londynie, Deutsche Guggenheim, Muzeum Guggenheima czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

W ciągu ponad 40 lat swojej pracy Viola tworzył kasety wideo, architektoniczne instalacje wideo, środowiska dźwiękowe, performansy z muzyką elektroniczną, utwory wideo oraz prace oparte o medium telewizji. Viola wykorzystuje wideo do badania zjawisk percepcji zmysłowej jako drogi do samopoznania. Jego dzieła skupiają się na uniwersalnych ludzkich doświadczeniach – narodzinach, śmierci, rozwoju świadomości – i mają korzenie zarówno w sztuce Wschodu, jak i na Zachodzie, a nawet w tradycjach duchowych, taki jak buddyzm zen, islamski sufizm i chrześcijański mistycyzm. Wykorzystując wewnętrzny język subiektywnych myśli i zbiorowych wspomnień, filmy Violi komunikują się z szeroką publicznością, umożliwiając widzom bezpośrednie i osobiste doświadczenie dzieła.

Bill Viola jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym stypendium Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthur (1989). W 2006 rząd francuski odznaczył artystę Orderem Sztuki i Literatury. W 2009 Viola otrzymał XXI Catalonia International Prize w Barcelonie w Hiszpanii, a w 2011 – przyznawaną przez Japan Art Association nagrodę artystyczną Praemium Imperiale w kategorii malarstwo. W 2017 Billa Violę wyróżniono również tytułem Honorowego Królewskiego Akademika.