AVnoc

09.10.2021 | 19:00 Bilety | Going. / 30 zł Hevre+1

Indefinite Couplet | Ali Phi

  IR

Indefinite Couplet to audiowizualny świat, złożony z abstrakcyjnych elementów, ewoluujących w bezcelową, ale funkcjonalną maszynę. Generatywny spektakl inspirowany jest fragmentami tekstów Stanisława Lema oraz motywami z pism perskiego poety Rumiego z XIII wieku. Z dodatkowymi odniesieniami do nauk kwantowych, duchowości i kosmologii, Infinite Couplet jest przedstawiającą fantastyczny świat artysty, sterowaną kodem maszyną. Ali Phi urzeczywistnił swój kreatywny plan dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu audiowizualnemu. Dzięki interakcjom artysty, praca ewoluuje na żywo, w trakcie spektaklu.

Dzieło łączy elementy pozornie niepasujące do siebie: poetyckie natchnienie, zrobione z drona zdjęcia natury, dostępne w bibliotekach typu open source fotografie planet z historii eksploracji kosmosu, tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji programy wizualne czy techniki konwersji dużych archiwaliów cyfrowych.

Spektakl opowiada o różnych światach i różnych skalach: cząsteczkach, przetwarzaniu danych, audiosferze. Estetyka dzieła mocno trzyma się naukowych wizualizacji z lat osiemdziesiątych, czyli okresu, w którym twórczość Lema była najaktywniej reimaginowana i adaptowana filmowo.

Wszystkie te formalne inspiracje i tematy, w połączeniu z unikalnym światopoglądem Lema i transcendentalną intuicją Rumiego, kształtują wizję, rozciągniętą na dystans 800 lat i z łatwością dotykającą i sztuki, i nauki, i techniki, i mistycyzmu.

Podczas AVnocy odbędzie się premiera transmisji performensu zrealizowanego w Galerii Sztuki Współczesnej ARSENAL w Toronto.
Projekt powstał w ramach krakowskiego programu kulturalnego Kraków Culture.

 

ARSENAL    KBF Kraków Culture


Mass Syndrome | ŽAGAR AV Experience

  HU

Mass Syndrome to audiowizualny live set muzyka Balázsa Zságera i artystki wizualnej Kati Katona. Duet porusza temat kondycji współczesnego świata i globalnych dylematów, dotyczących wpływu pandemii na ludzi i naturę. Treść występu odwołuje się do symbiozy świata przyrody z nienaturalnymi wytworami człowieka, a także kontrastu między światem cyfrowym a ludzkimi emocjami. Rozważając twórcze metody obecne w nurcie impresjonizmu, artyści starają się oddać wrażenie upływającego czasu, które w czasach pandemii stało się jakoś bardziej odczuwalne…

Balázs Zságer jest producentem w czołowym węgierskim zespole elektronicznym Žagar. W projekcie „Mass Syndrome” ujawnia swoje bardziej eksperymentalne oblicze, któremu blisko do pejzaży dźwiękowych oraz pulsujących tekstur syntezatorowych, opartych na analogowych systemach modułowych i różnych strukturach syntezy FM. Język wizualny Kati Katony inspirowany jest z kolei naturalnymi formami i wzorami. Katon podkreśla odnalezione w nich, unikalne algorytmy i struktury.

 

NKA   Hangfoglalo


Sentient Ocean | MONOCOLOR

  AT

Sentient Ocean to najnowszy projekt austriackiego artysty, występującego jako MONOCOLOR. Praca powstała w drodze inspiracji inteligentnym oceanem na planecie Solaris, opisanym w powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Kwintesencją projektu jest wrażenie płynnego, nieustannie zmieniającego się doświadczenia audiowizualnego, które pozwala publiczności na zanurzenie się w dźwięku i obrazie. Zarówno audio, jak i video generowane są w czasie rzeczywistym, istniejąc pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co syntezowane. Luźno nawiązując do twórczości Lema, projekt porusza tematy takie jak emergencja, teoria systemów, tożsamość oraz relacja między maszyną a naturą.

Projekt prezentowany jest we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Austriackie Forum Kultury